S mobilem do letadla – ano či ne?

Mobil do letadla smí

Zásadní a pozitivní zprávou je, že do letadla s mobilním telefonem smíte. Neexistuje žádné pravidlo, které by vám zakázalo převážet ho. Ale existují pravidla, kam má být umístěn. A nejde jen o telefon (ať už ten klasický tlačítkový nebo dotykový) – tato pravidla se týkají veškeré elektroniky, kterou s sebou vezete a která v sobě má baterii.

Do zavazadlového prostoru ne

Platí, že elektroniku byste měli mít u sebe, tedy v příručním zavazadle. Pokud si ji pečlivě uložíte do kufru a necháte ji naložit do zavazadlového prostoru, mohli byste si zadělat na malér. Baterie v přístrojích se totiž mohou zahřívat a v nejzazším případě začít hořet. Což by mohlo let nesmírně zkomplikovat a ohrozit všechny na životech. Proto cokoliv s dobíjecí baterií musí být pouze na palubě a u vás, abyste v případě krize mohli zasáhnout.

Co dělat na palubě

Mobil můžete mít nejen u sebe, ale smíte ho během letu i používat. Což je skvělé a pomůže vám to určitě zahnat nudu. Nicméně, i zde existují přísná pravidla. A některé aerolinky dokonce trvají na tom, že máte mít mobil vypnutý (není jich ale mnoho). Většina aerolinií žádá cestující, aby mobil přepnuli do režimu „letadlo“. I vy ho na svém mobilu jistě máte. Právě jeho spuštění zajistí, že jsou odpojeny všechny sítě – takže si nemůžete zavolat, napsat zprávu ani připojit se k internetu.

Není to jen výmysl palubního personálu. Pokud necháte mobil spuštěný v běžném režimu, tak jeho napojení na sítě může způsobit, že nechtěné signály se šíří až do řídící kabiny a mohou zmást piloty, systémy a případně ohrozit celý let.

Dobíjení při letu

Potřebujete si při dlouhém letu dobít mobilní telefon? Ideálním řešením je mít u sebe powerbanku, která dodá energii všem vašim zařízením. Ale i tady pozor. Zaprvé – ani powerbanka nepatří do zavazadlového prostoru letadla. A zadruhé – řada letišť či aerolinií striktně omezuje převážené powerbanky co do jejich kapacity či množství. Obvykle platí, že nejvyšší povolená kapacita baterie převážené powerbanky nesmí přesáhnout 100 Wh neboli 27 027 mAh.

Nastudujte si pravidla předem

Než se vydáte na cestu k letadlu, měli byste už mít všechna pravidla, zákazy a povolení v malíku. Jinak se budete potýkat s problémy a nemuselo by vám ani být umožněno odlétnout. Elektronika je hlídána skoro nejpřísněji, ale řada letišť dbá třeba i na to, jaké tekutiny a v jakém množství převážíte a velmi přísně omezuje jejich objem (velmi diskutované je například časté omezení na 100 mililitrů tekutiny převážené v příručním zavazadle). O zbraních či drogách nemluvě.

Přečtěte si také Oblíbené aplikace, které nám usnadňují život nebo Data v mobilu? Připojit se lze kdekoli

Fotografie