Jak se starat o mobil v letních měsících

Letní horké počasí a smartphony

Stejně jako kterákoli jiná technologie, i smartphony mají maximální teplotu, během které jsou schopny fungovat. Říká se jí takzvaná provozní teplota. U většiny modelů by se tato hodnota měla pohybovat kolem 40 °C. Přehřívají se však většinou mnohem dříve. Sice si možná řeknete, že v takových teplotách během léta nevytáhnete paty, ale stačí mobil nechat na vyhřátém parapetu a během chvilky snadno dosáhnete i mnohem vyšší teploty, než jaké byste mobil vystavili na přímém sluníčku. Pojďme se podívat na konkrétní situace i na to, jak jim zabránit.

  • Přímé slunce – prvním a zcela logickým bodem je přímé slunce. To neznamená pouze nenechat mobil ležet na zahradním stole, ale také již zmíněný parapet doma, který se přes okno vyhřeje. Nezdá se to, ale nebezpečné může být i podzimní nebo jarní sluníčko.
  • Pláž a sluníčko – velký pozor si dejte zvlášť u moře a v dalších teplých oblastech. U nás jste možná zvyklí, že můžete zrovna nechat mobil ležet prakticky kdekoli, ale stačí sednout na pár hodin do letadla a situace je úplně jiná. Jen co doletíte do teplých krajů, dávejte si větší pozor, kam svůj mobil odkládáte.
  • Mobil v autě – tady je to jasné. Nikdy nenechávejte svůj mobil v autě, a to ani když si myslíte, že se za chvíli vrátíte. Můžete se někde zdržet nebo se může nečekaně změnit počasí.
  • Kombinace aktivit – pozor si dejte i v případě, že je sice teplo, ale ne takové, aby to mobilu vadilo, ale vy k tomu navíc použijete náročnou aplikaci. Tím se celá situace mění. Mobil se bude zahřívat mnohem rychleji. Takovou kombinací je třeba navigace. A pokud mobil navíc připojíte k powerbance, nepřilepšíte si. Takže pozor na to, co vše máte puštěné.

Jak vyzrát na horké letní dny?

Problematické situace jsme si už popsali. Teď se ještě podívejme, jak je řešit, pokud se jim nemůžete přímo vyhnout.

  • Mobil v autě a ventilace – existuje řada držáků na mobil, které lze přidělat přímo na mřížku ventilace. Zkuste se po takovém podívat. Můžete ho mít stabilně v autě, takže se nestane, že byste zapomněli.
  • Aplikace, která vás upozorní – pomohou také aplikace. Na internetu si můžete stáhnout zdarma celou řadu aplikací, které vás upozorní, pokud se mobil začne přehřívat.
  • Před nabíjením sundejte obal – je léto? Než začnete mobil nabíjet, vyndejte ho z obalu. Většina současných obalů na mobily izoluje a během nabíjení zbytečně zadržuje teplo.
  • Omezte používání mobilu – nejjednodušším způsobem ze všech je omezit používání mobilu. Vyrazte s přáteli na pláž, užijte si túru v přírodě a nechte chvíli mobil z dosahu ruky. Užijte si off-line den.

Nezapomeňte si přečíst i další články, třeba Na túru s mobilním telefonem? Jedině s vybavením nebo Aplikace pro osobní rozvoj.

Fotografie