Jak funguje bezdrátové nabíjení?

Na jakém principu funguje bezdrátové nabíjení?

Samotná technologie je postavena na principu elektromagnetické indukce. Sice se může zdát, že se jedná o novinku, ale známá je již od 19. století, kdy ji vynalezl Nikola Tesla. Právě za pomoci této technologie rozsvítil žárovky, které nebyly k ničemu připojeny. Určitě si vzpomenete na film Dokonalý trik, přesněji na scénu, kde se tímto způsobem rozsvítí desítky žárovek. Pokud film neznáte, můžeme ho jedině doporučit.

Mobil není jediné zařízení, které běžně používáme a které funguje na principu indukce. Podobně funguje také indukční vařič. Zde na sebe reaguje cívka v desce vařiče a dno kastrolu, které musí být z vodivého materiálu, aby princip fungoval.

Abychom se ale podívali na technologii podrobněji – základem jsou dvě ploché cívky, mezi nimiž vzniká elektromagnetická indukce. Jedna část, nabíjecí podložka, je umístěna v nabíječce, druhá v telefonu. Ve chvíli, kdy je nabíječka zapojena do zásuvky a je na ni položen mobil, tedy se obě části přiblíží k sobě, proudí mezi nimi energie a mobil se nabíjí.

Výhody bezdrátového nabíjení

Jak už zaznělo v úvodu, výhodou bezdrátového nabíjení je především komfort, který přináší. Není nutné věčně hledat kabel, zkoušet mobil připojit nadvakrát, protože napoprvé zpravidla konektor otočíte opačně, než potřebujete, a také se vám nebude kabel motat do ostatních věcí. Ať už na pracovním stole nebo v autě. Výhodou je také univerzálnost většiny bezdrátových nabíječek, takže si je můžete půjčovat s přáteli. Koncovky kabelů by sice měly být podle EU výhledově unifikované, ale zatím k tomu nedošlo.

Výhodou je také takzvané reverzní nabíjení. To znamená, že lze dobít ostatní zařízení z baterky v mobilu. Lze toho využít u bezdrátových sluchátek nebo tímto způsobem dobít druhý mobil.

Stejně jako vše, i bezdrátové nabíjení má také několik nevýhod. Jednou z nich je to, že během nabíjení projde naprázdno více energie než při nabíjení s kabelem. Oproti klasickému kabelu je to tedy neekologické. Dalším problémem pro někoho může být také nemožnost používat během nabíjení zadní fotoaparát.

Výhodou bezdrátových nabíječek je také řada zajímavých designů. Jedná se o poměrně novou technologii, takže se můžeme v budoucnu v této oblasti s jistotou těšit na řadu dalších novinek.

Zajímá vás bezdrátové nabíjení? Na našem webu najdete mnohem víc. Přečtěte si články Oblíbené aplikace, které nám usnadňují život a Data v mobilu? Připojit se lze kdekoli, abyste se dozvěděli více.

Fotografie