Na kterých sociálních sítích byste neměli chybět?

Facebook

Boom Facebooku nastal okolo roku 2007 (ale v USA ještě o něco dříve). Sociální síť vytvořená v roce 2004 nadšeným programátorem Markem Zuckerbergem přišla jako zjevení a mladí lidé jí totálně propadli. Není se tak čemu divit, že začátkem roku 2020 už měla přes 2,5 miliardy aktivních uživatelů. A fascinující je, že od mládeže si postupně našla cestu i k srdcím starších generací včetně seniorů. Dnes můžete na Facebooku vidět diskutující důchodce, ale teenagerů už tam není tolik co dříve. Trendy se proměnily, a i když Facebook (dnes Meta) přidal mnoho zajímavých funkcí (Reels, Stories), nejmladší generace už je trochu jinde.

Instagram

Právě Instagram založený na fotografiích a vizuálním podání informací nyní u mladých lidí převládá nad Facebookem. Paradoxní je, že tuto sociální sítí vlastní společnost Meta, takže je s Facebookem dost úzce propojena. Instagram přitom původně vznikl jako aplikace pro chytré telefony umožňující sdílení fotografií. Od svého založení v roce 2010 se ale hodně proměnil, přidává průběžně nové funkce a snaží se reagovat na vzrůstající popularitu videopříspěvků, takže je na něm možné zveřejňovat i videa. Plus je možné příspěvky snadno přesdílet na další sociální sítě.

Twitter

Hojně diskutovanou sítí je v posledních měsících Twitter. V Česku nikdy nebyl tak populární jako jiné sociální sítě, a to možná i proto, že je založený na sdílení názorů, poznatků, zkrátka „tweetů“. Původně bylo možné sdílet pouze textové příspěvky omezené počtem znaků (původně to bylo 140 znaků, aktuálně jde o maximálně 280 znaků). Na fotografie a videa se na Twitteru až tak nehraje, ale i tyto prvky je samozřejmě možné sdílet. Už 5 let od svého založení měl Twitter 200 milionů uživatelů. Od chvíle, co síť odkoupil americký miliardář a vizionář Elon Musk se tato sociální síť otřásá v základech, řada uživatelů ji opustila a Twitter zavádí mnoho různých změn.

Chatovací platformy

Existují i sítě, které nejsou sociální v pravém slova smyslu. Jde o chatovací platformy, které umožňují zasílání zpráv (ale i odkazů, dalšího obsahu či vedení videohovorů) s kýmkoliv potřebujete. Jedná se zejména o aplikace Messenger a WhatsApp. První jmenovaná byla od počátku součástí Facebooku, ale může fungovat i zcela odděleně od něj (tedy na základě telefonního čísla majitele uživatelského účtu). WhatsApp vznikl jako samostatná platforma v roce 2009, ale nedosáhl takové popularity jako Messenger. Dnes má leckdo obě, někteří upřednostňují jen jednu z nich. Ale podstatné je vědět, že WhatsApp už také patří pod Facebook, respektive společnost Meta.

Přečtěte si také 5 tipů, jak se proslavit na sociálních sítích nebo Kvalitní fotomobil a příspěvky na sociální sítě

Fotografie