Vyberte správný mobil pro seniory

Mobily pro seniory

Mobil pro seniory je specifickou kategorií mezi mobilními telefony. Nelze říct, že se jedná o jeden určitý typ, který je ideální pro jakéhokoliv seniora. Někteří starší lidé se odmítají přátelit s moderními technologiemi a internet je pro ně sprosté slovo. Jiní jsou zase na sociálních sítích jako doma. Takže mobil by měl především odpovídat jejich potřebám a požadavkům – které má každý člověk úplně jiné.

Základní předpoklady

Přemýšlíte, jak charakterizovat ideální mobilní telefon pro seniory? Dá se říci, že by to měl být takový mobil, který je snadno ovladatelný, uživatelsky přívětivý a nemá přespříliš funkcí. Design takového telefonu by měl být spíš jednodušší a praktický.

Základem je, že takový mobil by měl mít jednoduché uživatelské rozhraní a velká tlačítka, aby bylo snadné ho ovládat. Velmi vhodnou funkcí, kterou by měl určitě disponovat, je zvětšení písma a nastavení kontrastu obrazovky. A stejně tak by měl mít dostatečně kvalitní a hlasitý reproduktor, aby pro seniora bylo snazší slyšet hovory a poslouchat třeba hudbu či jiné zvukové záznamy. Pokud má mobil snadno dostupný výstup pro sluchátka, je to skvělé, protože senioři skrze ně lépe slyší.

SOS tlačítko

Nikdy nevíte, co se může stát. Když se zraníte, není vám dobře nebo se děje cokoliv jiného, můžete s pomocí telefonu přivolat sanitku nebo někoho z rodiny. Senior ale v takové chvíli může být dezorientovaný a neschopný vytočit požadované číslo. Proto je skvělé, pokud takový mobilní telefon má i takzvané SOS tlačítko.

Úplně stejně výhodná se může jevit GPS navigace. I když daný senior nepatří zrovna mezi turisty, tak pokud by se náhodou někde ztratil, můžete ho s pomocí dat z GPS snadno nalézt nebo si takto k sobě může přivolat odbornou pomoc.

Displej a baterie

Senioři už tak dobře nevidí, takže kromě velkých písmen ocení i velký displej. Mnoho z nich proto oceňuje chytré telefony, které mají nejen velké displeje, ale i funkci zoom (tedy přibližování). Další velkou výhodou je pro seniory mobilní telefon s dlouhou výdrží baterie. Při výběru telefonu byste tedy měli pátrat především po kapacitě baterie a koupit ten, který ji má pokud možno největší, ať vydrží nabitý co nejdéle.

Tlačítkový nebo chytrý?

Na tuto otázku není jednoznačná odpověď a záleží na preferencích každého seniora. Kdo chce mobil jen pro telefonování a psaní zpráv, ten si vystačí s tlačítkovým. Smartphony jsou pro seniory dost náročné, často se ztrácejí v jejich funkcích a je pro ně složité naučit se je ovládat. Nicméně pokud chtějí internet, je smartphone mnohem lepší volbou.

Přečtěte si také Jak vybrat nejlepší pouzdro na mobil? nebo První mobil pro dítě.

Fotografie