První mobil pro dítě

Kdy je ten správný čas?

Správný čas na první telefon není univerzální. Některé děti zvládnou využívat technologie již od první třídy. Jiné děti nejsou zralé ani v osmi letech. Posouzení zralosti je na rodičích a je jen na nich, kdy dítěti telefon pořídí. Pokud zatím nechcete mobil pořizovat, tak se nenechte obejít natěšenými prarodiči. 

Nechceme nijak paušalizovat, ale je velký rozdíl, čemu se dítě věnuje. Pokud bydlíte na vesnici a dítě odchází po vyučování domů, kde zůstává, tak můžete vyčkat. Jiná situace je, když prvňáček jezdí ve větším městě hromadnou dopravou a přepravuje se na kroužky. To je rodičovská kontrola oprávněná.

Tip: Nechcete-li pořizovat dítěti telefon, ale chcete mít jeho pohyb pod kontrolou, zvažte chytré dětské hodinky. Některé mají slot na SIM kartu a dítě lze pomocí nich snadno zkontrolovat. 

Důležité vlastnosti telefonu

Odolnost na prvním místě. Můžete svému dítěti koupit telefon nadupaný funkcemi, ale menší děti ještě zcela nechápou hodnotu věcí a nejsou tolik šikovné. Telefon jim upadne nebo si jej polijí. Vybírejte odolný telefon a vybavte jej kvalitním obalem a ochranným sklem. 

Mnoho dětí hraje na telefonu hry. V rozumné míře to není nic strašného. V tomto případě by měl být telefon schopný rozjet i graficky náročnější hry a fungovat bez zpomalování. Čím lepší výkon a grafika, tím vyšší cena. Hledejte rozumný kompromis, určitě jej najdete. 

V současnosti už k běžnému fotografování nepotřebujete fotoaparát. Stačí telefon s dobrým foťákem. Naučte dítě používat základní funkce fotoaparátu a seznamte jej i s aplikacemi na úpravu fotek. Třeba zaděláte u svého potomka na smysluplný koníček. 

Naučte dítě využívat technologie 

Ruku v ruce s prvním mobilním telefonem by měla jít také zodpovědnost. Tu přebírají především rodiče. Naučte své dítě využívat mobilní telefon k užitečným věcem. Vyhledávat informace, používat chytré aplikace, starší děti pracovat s mobilním bankovnictvím. 

Spousta rodičů svým dětem daruje telefon, ale nijak je nepoučí o rizicích internetu. Kdo se může skrývat na druhé straně obrazovky, jak pracovat s informacemi a ověřovat si zdroje. Ve škole se tato problematika nevyučuje nebo je na žalostné úrovni. 

Děti využívají telefon na komunikaci, ale také jako herní centrum. Mějte přehled o prohlížených stránkách a čase stráveném u obrazovky. Chytré přístroje jsou chytří pomocníci, ale velmi zlí pánové. Mějte je i své děti pod kontrolou. 

Inspirujte se odolnými telefony v jednom z našich předchozích článků. Podívejte se také na možnost připojení přes data a zvažte, zda je svému potomkovi předplatíte.

Fotografie