Chystá se Android 14. Vyplatí se vám?

Android 13 neuspěl

Je potřeba ujasnit si, že Android 14 nemá být novým typem telefonu, podobně jako je třeba iPhone 14. Jde pouze o rozsáhlou aktualizaci operačního systému. Očekávají se od ní velké věci a převratné změny. A není se čemu divit. Poslední aktualizací tohoto typu byl příchod Android 13 – ale zajímavé je, že ten ještě stále nebyl zpřístupněn pro všechny telefony. A i z těch, kdo ho mohou mít, si ho nainstalovalo pouze asi 12 procent uživatelů. Takže žádný obří úspěch se nekonal a Google to má s Androidem 14 za cíl „smazat“ a trumfnout svého největšího konkurenta.

Každý telefon něco

Nevýhodou u aktualizace operačního systému, jakou bude Android 14, je dozajista to, že nepřinese všem telefonům totéž. Proč? Android funguje na celém spektru telefonů, od těch nejlevnějších a nejobyčejnějších, až po špičkové přístroje. Takže až přijde nová aktualizace, nepřinese všem telefonům funkce, které nyní slibuje – špičkové přístroje na tom budou nejlépe, ty levné získají asi jen něco málo navíc. Proč? Protože všechny telefony se nezvládnou přizpůsobit všem novinkám – a možná i proto byl Android 13 víceméně propadák. Proto se každý uživatel bude muset nechat překvapit, co ho po aktualizaci bude čekat nového nebo lepšího.

Beta testování

Aktuálně byl operační systém Android 14 zpřístupněn v rámci beta testování – neboli byl nabídnut uživatelům vybraných telefonů, aby si ho vyzkoušeli. Další fáze přijde uprostřed léta 2023 – podle předpokladů by měl být nový operační systém oficiálně představen světu v srpnu 2023 a lidé ho budou moci volně získat do svých přístrojů.

Co bude umět?

A nyní se podívejme na konkrétní funkce, které by měl Android 14 přinést. Například by díky němu chytrý telefon mohl začít fungovat jakožto webkamera, a to aniž by musel být s počítačem propojen kabelem.

Měl by také přinést vylepšení v podobě Ultra HDR focení, přijde podpora multitaskingu s rozdělením obrazovky, měla by se navýšit výdrž baterie, písmo půjde zvětšit až na 200 procent, bude se zobrazovat údaj o celkovém času rozsvícené obrazovky, vrátí se blikání obrazovky nebo přisvětlování u fotoaparátu upozorňující na novou notifikaci, zlepší se zabezpečení a dost možná přibudou i některé funkce umělé inteligence. A bude toho nejspíš ještě mnohem víc, jen se o všem ještě neví a Google se ještě ledacos snaží udržet v tajnosti nebo na tom ještě zapracovat a vylepšit to.

Přečtěte si také Vyberte správný mobil pro seniory nebo Jak vybrat nejlepší pouzdro na mobil?

Fotografie