Jak ušetřit za mobilní data?

Ušetřete za mobilní data i v dnešní době

Máte neomezená data? V tom případě se vás tento článek netýká. Spousta lidí má však měsíčně k dispozici omezený počet dat, většinou v rámci gigabytů, někdy i stovek megabytů. Pro ty z vás, kteří tohle téma každý měsíc řeší, jsme připravili několik tipů, jak na datech ušetřit.

Wi-Fi namísto dat

Znáte tenhle trik? A vzpomenete si na něj pokaždé, když je to možné? Pro ty, kteří si na něj dosud nezvykli, spočívá jednoduše v tom, že vypnete data a zapnete Wi-Fi kdykoli, kdy je to možné.

Offline mapy

Používáte mapy? Stáhněte si je ve formátu offline a vypněte data. I zde ušetříte.

Vypněte všechny zbytečné procesy

V pozadí telefonu často běží řada aplikací spotřebovávajících data, o kterých nemáte ani tušení. Podívejte se do seznamu aplikací, které aktuálně běží, a vypněte ty, které nepotřebujete. Také přestaňte cíleně používat aplikace a weby, které spotřebují velké množství dat. Udělejte si poznámku a vyřiďte vše, co potřebujete, až budete na Wi-Fi. Mezi to se řadí například přehrávání videí na YouTube nebo videohovory, případně načítání obrázků ve velkém rozlišení.

Aktualizace aplikací

Potřebujete aktualizovat aplikace? I to počká, než se připojíte na Wi-Fi. Stejně jako u počítače nebo jakéhokoliv jiného zařízení se dá i u mobilu dost dobře fungovat nějaký čas bez instalace posledních aktualizací. Smartphony ostatně umožňují nastavení, díky kterému to nebudete muset hlídat.

Upozornění o překročení limitu

Pohlídat si data by vám měly pomoci také automatické SMS od operátora, které vás upozorní, když vám zbývá určité procento dat. Existují však i spolehlivější způsoby a tím je kontrola spotřebovaných dat rovnou v telefonu – i zde si můžete nastavit upozornění. Existuje na to také řada aplikací.

Pokud jste schopni s daty vyjít na celý měsíc, nemusíte si dokupovat další a jestli vám pravidelně zbývají, můžete také přejít na menší datový balíček. Současné tarify většiny operátorů jsou nastavené tak, že si prakticky nelze koupit pouze minuty a SMS nebo neomezené volání a posílání SMS. Ve chvíli, kdy už operátor jednou data zákazníkovi prodá, počítá s tím, že si na ně zákazník zvykne a časem mu nebudou stačit. Přijde si tedy pro větší datový balíček. Takže buďte obezřetní nejen na svá data, ale i peníze.

Jak získat levná mobilní data?

Máte na operátory požadavek, který momentálně nenabízí? Nevadí, i tak to zkoušejte. Kromě toho, že tím vytváříte poptávku, se můžete dočkat i personalizované nabídky.

Přečtěte si také naše články Na túru s mobilním telefonem? Jedině s vybavením a Aplikace pro osobní rozvoj.

Fotografie